Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok. 1

Stowarzyszanie Miłośników Kolei powstało w 2014 roku i skupia osoby zainteresowane dziejami transportu szynowego, modelarzy kolejowych, a także ludzi działających na rzecz promocji transportu kolejowego w regionie. W jego szeregach są przede wszystkim mieszkańcy powiatu żagańskiego i żarskiego. Prezesem jest Sławomir Świniuch – fascynat kolei od najmłodszych lat i czynny zawodowo maszynista Lotos Kolej.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok. 1

Dzietrzychowice 60A

68-100 Dzietrzychowice

Tel. +48 607 055 227

www.facebook.com/smkok1zaganzary/a>

Jego zastępca to Jacek Wróblewski, miłośnik i znawca modelarstwa kolejowego. W zarządzie zasiada także regionalny historyk dr Rafał Szymczak, który pełni funkcję sekretarza. Energiczny i aktywny w środowisku szprotawskim Bartosz Skołowski jest skarbnikiem, a modelarz Sebastian Suchara pełni funkcję członka zarządu. W stowarzyszeniu działają również takie osoby jak Roman Polański – wieloletni zawiadowca stacji w Żarach, który rokrocznie odgwizduje odjazd festiwalu Pol’and’Rock (dawniej Przystanek Woodstock), czy Arkadiusz Łobodziec – maszynista PKP Cargo. W ekipie jest także Jan Jedynak – wspaniały fotograf i modelarz z Iłowej, oraz młodzi zapaleńcy – dwaj Mateusze: Kaszuba i Marciniszyn z Żagania.

Nazwę stowarzyszenie zawdzięcza zabytkowemu parowozowi Ok1, którego wywiezienie z Żagania zablokował S. Świniuch. Dzięki temu, że grupa entuzjastów zjednoczyła się wokół idei odnowienia tej lokomotywy, powstało stowarzyszenie. Z czasem SMK Ok1 przejęło od Koalicji Kolejowe Południe organizację dorocznego rodzinnego Loko-Pikniku, którego sześć edycji odbyło się na żagańskim dworcu, a jedna w Żarach.

Stowarzyszenie organizuje akcje promocyjne związane z koleją przeznaczone dla najmłodszych jak np. 95. i 100. urodziny „Okajedynki”, czy wspólne czytanie Lokomotywy J. Tuwima. Członkowie stowarzyszenia organizują też wycieczki po obiektach kolejowych i prelekcje na temat dziejów kolei.

Działacze SMK Ok1 angażują się także w działania zmierzające do rozwoju kolei w regionie, organizując spotkania z władzami, jak również nadzorując poczynania decydentów.

Sukcesem zakończyła się akcja „Mam pociąg do Warszawy”, w wyniku, której za sprawą Stowarzyszenia, Ministerstwo Infrastruktury i PKP IC zasypane zostało kartkami pocztowymi od mieszkańców regionu. W efekcie 15 grudnia 2019 r., po ponad 19 latach przerwy, wróciło bezpośrednie połączenie dalekobieżne Żagania i Żar ze stolicą.

SMK Ok1 organizuje charytatywne przejazdy drezynami na torze 255 w Żaganiu, który otrzymało do dyspozycji i w przyszłości zamierza zbudować tu stały przystanek „Żagań – Drezynowy”. Będzie to miejsce rekreacji – weekendowych przejażdżek drezynami ręcznymi.

Dzięki stowarzyszeniu parowóz Ok1 ponownie został odnowiony w 2019 r. i jest ozdobą żagańskiego dworca. Stowarzyszenie opiekuje się także zabytkowym budynkiem SKP w Żaganiu. Podejmuje szereg innych działań propagujących wiedzę na temat przeszłości i teraźniejszości kolei w regionie. Inspiruje dyskusje i sprawia, że kwestia rozwoju transportu szynowego pozostaje ważną dla lokalnej społeczności.

  • Informacje
  • Biuro projektu w Polsce

    ul. Przemysłowa 1,
    68-200 Żary
    biuro@naturapolska.eu
    www.naturapolska.eu

  • Biuro projektu w Niemczech

    Bahnhofstraße 31,
    15324 Letschin
    arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
    www.arbeitsinitiative-letschin.de