Aktualności

Dziękujemy za ankiety

Zakończyły się konsultacje wśród członków Sieci (badania ankietowe) na temat działalności trzeciego sektora. Organizacje odpowiadały na pytania dotyczące funkcjonowania własnej organizacji, ale też pomysłów na rozwój Sieci i innych zagadnień związanych z trzecim sektorem. Wyniki ankiet zostały wykorzystane w opracowywanej strategii współpracy z samorządem lokalnym.

Dziękujemy wszystkim organizacjom za poświęcony czas i odpowiedź na naszą prośbę oraz wypełnienie ankiety. Za odesłanie ankiet, ale też telefoniczny udział i odpowiedzi na zadawane pytania.

SPOTKANIA GRUP ROBOCZYCH

W sobotę 17 października w Zaborze odbyły się pierwsze spotkania czterech grup roboczych działających przy nowo utworzonej Sieci Współpracy Organizacji Pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu. Uczestnicy spotkań pracowali nad nowymi pomysłami, które będzie można realizować w przyszłości na rzecz ochrony klimatu. Nie zabrakło także tematów związanych z ochroną pszczół. Każda z grup odwiedziła Pszczelarnię Słodnik należącą do Fundacji APIS będącej członkiem Sieci.

Powołano sieć współpracy NGO

W miniony weekend (02-03 października) w Kolesinie koło Babimostu (Dwór Kolesin) odbył się Kongres Założycielski Sieci Współpracy organizacji pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu. To pierwsze wydarzenie dużego projektu dofinansowanego z programu Interreg Va Brandenburgia-Polska (oś 4) w którym uczestniczyło ponad 80 osób z obu krajów.

Spotkanie Partnerów projektu Sieci NGO

We wtorek 30 czerwca br. odbyło się w Żarach spotkanie Partnerów (przedstawiciele Fundacji Natura Polska i Arbeitsinitiative e.V.) projektu pn. „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Podczas spotkania omówiono bieżące zagadnienia związane z wdrażaniem projektu i jego realizacją. Aktualnie do Sieci przystąpiło ponad 60 organizacji, jednak po stronie niemieckiej trwa jeszcze otwarty nabór, więc ta liczba ulegnie zwiększeniu. W dniach 02-03 października odbędzie się w Kolesinie koło Babimostu, Kongres Założycielski Sieci. Partnerzy omówili jego program oraz zadania do realizacji.

Wydano Informator o projekcie nr 1

Zachęcamy do przeczytania pierwszego numeru informatora o Sieci NGO w którym dowiesz się co słychać w projekcie. Jakie działania realizuje Sieć, opis dobrych praktyk realizowanych przez organizacje pozarządowe, poznasz pierwszych członków sieci, wybrane przepisy prawne oraz przykłady jak możemy chronić klimat.

Czekamy na materiały

W marcu rozpoczęto gromadzenie materiałów na temat członków Sieci, które zostaną umieszczone w realizowanych publikacjach, wystawach i na stronie internetowej Sieci. Większość organizacji przesłała już do biura projektu potrzebne informacje. Dziękujemy za współpracę co pozwala na dalszą realizację działań.

ABC dla NGO

Kolejną publikacją projektową jest wydany poradnik ABC dla organizacji pozarządowych w którym przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce i Niemczech. Podpowiadamy jak się promować, jak współpracować z samorządem lokalnym, ale też jak finansować działalność i nie popełniać błędów.

FILM o działalności organizacji pozarządowych

W ramach projektu powstanie film, którego celem będzie prezentacja działalności i pracy organizacji pozarządowych. Organizacje z Sieci mogą włączyć się w jego powstanie poprzez udział w wydarzeniach projektu, dzięki czemu zostaną zaprezentowane w filmie.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de